2019 sigara zamları ve Adıyaman tütünü adıyaman tütünü

        2019 yılında Sigaraya gelen 2 ayrı zamların hemen akabinde piyasadaki en ucuz sigaranın 8,5 liraya çıkması ile  tiryakileri yeni yöntemler aramaya başladı.

Sigara henüz devasa bir endüstriye dönüşmemişken sarma tütüne yönelim yani sarılarak içilen tütünler, şimdilerde çok daha görünür oldu. ve artık bir cok il ilçe merkezde bulunmaya başladı. 

Tütün bulmak ise hiç oldukça görünür olmaya başladı.  Her ilçede, sokak aralarında işletilen tütüncüler mevcut.

Kamuoyunda "kaçak tütün" olarak bilinen sarmalık kıyılmış tütünü satmak ise yasal mı kaçak mı olarak tartışa dursun. şuan itibari ile 2020 1 temmuza kadar yasal süreç ertelenmiş durumda.

Bu tür dükkanlarda yasal bandrolü olmayan tütünleri satmak ağır cezai sorumluluk yüklemektedir. Ancak ne işletmeciler ne de tütün tiryakileri bu durumdan vazgeçmedi.

Yetkililer bu tür dükkanların sahiplerinin başvuru sırasında genllikle hediyelik eşya, züccaciye işletmesi şeklinde başvurularını olduğunu beyan etti ve bu iş kolları üzerinden ruhsat ve vergi levhası çıkardıklarını konu alıyor.

Zabıta denetiminde yapılan ise bir tek iştigal dışı etkinlik tutanağı tutmak. 

adıyaman tütünü

 


"Kaçak tütünle mücadele, "Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun Hükümleri " çerçevesinde güvenlik güçleri tarafınca yapılıyor."

 

Vergisiz bir kazanç olan açık tütün satmak bir çok spekülasyonu da beraberinde getiriyor.  Fakat hiç bir tütün işletmecileri yerli üretim olan bu tütünün farklı iddiaları reddediyor.

“hepimiz de vergi vermek istiyoruz”


İstanbul’un ilçelerinden birinde tütün satan bir esnaf, "istediğimiz halde vergi veremiyoruz" diye sitemde bulunuyor. Denetim ve ağır cezalardan korkmuş olduğu için isminin gizlenmesini isteyen esnafa 
nazaran biroldukça tütün satıcısı vergi vermeye hazır sadece yasal düzenlemeler için yeni düzenlemeler beklediklerini dile getirdiler.

Bir paket sigaradan en düşük 10 tl ve 

 

 1 paket sigaranın ne kadarı vergi  adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 


Açık tütünden ise vergi yok. Daha doğrusu bununla ilgili vergi kanundan açıklık var. Bununla ilgili düzenlemeler 2020 yılından bitecek gibi görünüyor. 
Fakat yine de İnsanlar sigarayı bırakıp tütün içmeye başlarsa devlet için vergi kaybı meydana gelecek görünüyor.

çelikhan tütünü


Bir başka Açık tütün satıcısı ise tütün tüketimini yalnız sigaraya gelen zamlarla olayı cözdüğünü söylemek aslında biraz saflık olur. çünkü tütün içenlerin çoğu bunu sevdiği için içiyor. Bir tek  olayı zamma bağlamak  ve insanoğlu tütün içmeye başladı demek doğru olmaz. Bu şekilde bir talep var ise karşılanmalı.”

Sigara zammından sonrasında açık tütün satışı evet arttı fakat bu artış aslında pek de öyle göründüğü gibi değil. fakat sigaralara getirilen vergi insanları farklı arayışlara itiyor.

Aynı ilçede ortalama 20 senedir tezgahıyla tütün satan bir başka tütün shop sahibi ise sigara zammından sonrasında satışlarının yüzde 50 oranında arttığını söyledi ve ekledi:

Son günlerde tütüne rağbetin artmasıyla toptancıların yığınçuluk oluşturmaya başladı. İyi tütün tezgahlara gelmiyor. 20 TL’lik tütün 80 TL oldu. bunun sorumlusu biz değiliz dile getirdi.

 

dilerseniz sigara zamları ve açık tütün ile ilgili olarak videoyu izleyelim.. 

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

Site istatistikleri Online 300 Bugün 627 Bu Ay : 39141 Bu Yıl : 559188 Toplam : 3654996