Açık Tütün adıyaman tütünü

        

2005 senesinden itibaren Türkiye’de kayıtlı tütün üretimi 100.000 tonun altına inmiştir. Üretilen tütün de %95’den daha fazla oranda Oriental. Geri kalanı da genellikle Virginia ve Burley.

Kiloyla satılan açık tütün

Kiloyla satılan açık tütün

Ege, karadeniz ve Marmara’da üretilen tütünlere ek olarak büyük ölçüde kayıtsız ve illegal olduğu düşünülen ve üretim hacminin 10.000 – 15.000 ton olduğu tahmin edilen Doğu ve Güneydoğu Bölgesi tütünleri de bölgede ekonomik kaynaklardan biridir. Halk arasında açık tütün diye tabir edilen tütün tipi genellikle Adıyaman tütünü, çelikhan tütünü, İskenderun – Yayladağı tütünü, Silvan tütünleri ve Bitlis tütünüdür. Türkiye’de hemen her şehirde çeşitli yerlerde açık tütün bulmak mümkündür. Paket sigaraya kıyasla sigara içen için önemli bir fiyat avantajı bulunmaktadır. Bu tütünler kiloyla satılır, sarma işlemini tütün sarma makinesi veya elle, satın alan gerçekleştirir. İçim özellikleri nedeniyle sigara içenler tarafından beğenilen Adıyaman – Çelikhan tütününü en çok rağbet gören Güneydoğu tütünü tiplerine örnek verebiliriz. Belirttiğimiz gibi, bu tip tütünlerin satışı illegaldir.

Açık tütünler, satıcılar tarafından kıyım inceliği, sertlik, koku, aromatiklik gibi özelliklerine göre sınıflandırılmıştır.

Tütün ekicisi adedi ve tütün ekilen arazi (hektar) bölgede son 15 senede önemli bir artış (%300 – %400) göstermiştir. Bölgedeki bu üretim artışını, hiç süphesiz sigaraya gelen zamların tiryakileri etkilemiş olması ve paket ürünlere ek, alternatif tütün tipi arayışları desteklemiştir.

İstanbul’da Kadıköy, Eminönü, Sirkeci, Beyoğlu, Beşiktaş gibi ilçeleri açık tütün satışının  yapıldığı yerlere örnek verebiliriz.

Açık Tütün Fiyatları

Fiyatlar satıldığı yerin ekonomik durumuna göre değişkenlik gösterebilir. İstanbul’da kilosu 100 – 120 TL’ye satılan açık tütünler (Adıyaman – Çelikhan vs.) küçük şehirlerde ya da üretimin yapıldığı Doğu ve Güneydoğu bölgelerde daha ucuza satılabilmektedir.

Açık tütünlerin, belirtmiş olduğumuz sınıflandırmalar (kıyım inceliği, sertlik, koku, aroma vs.) ve paket sigaralara tad olarak benzerliğine göre (Marlboro. Parliament vs.) kaliteleri göz önünde bulundurularak satıcıları tarafından fiyatlaması yapılmaktadır. Kilosunu ortalama 15 – 20 TL’ye bulabileceğiniz gibi ortalama 100TL’ye de çıkabilmektedir.

Acik tütün fiyatları

Acik tütün fiyatları kalitesine göre değişkenlik göstermektedir

Son söz: “Açık tütün dahil, her türlü tütün ürününün kullanımı sağlığa zararlıdır.”

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

Site istatistikleri Online 213 Bugün 442 Bu Ay : 47549 Bu Yıl : 567596 Toplam : 3663404