Adıyaman Tütünü Nasil Saklanır adıyaman tütünü

                                               ADIYAMAN KIYILMIŞ SARMALIK TÜTÜN NASIL SAKLANIR

Sevgili arkadaşlar tütün alımı ne kadar onemliyse tütün muhafazası da o kadar önemlidir.saglam ve guvenilir yerden aldığinız  adıyaman çelikhan tütününü saklama yöntemlerini asagıda belirttim.

Tütününüzün nem seviyesi, aldığınız tadı ve içiminizi yakından ilgilendirir. Çok kurumuş veya fazla nemli bir tütün size keyifli bir içim sağlamayacaktır. adıyaman çelikhan tütünü nem seviyesini test etmenin en basit yönteminden kısaca bahsedelim.”. Biz buna tütünü “sıkıştırma testi” diyeceğiz. Elinize test etmek istediğiniz tütünden bir tutam alın. İki parmağınızla tütünü sıkıştırın; birkaç saniye bekleyin. Daha sonra tütünü bırakın ve gözlemleyin. Bıraktığınızda kırılıp ufalanıyor ve dağılıyorsa, tütününüz çok kuru, birbirine yapışıp kaldıysa çok nemli, birbirinden hızlıca ayrılıyor, çözülüyor ve eski haline geri dönebiliyorsa iyi bir nem seviyesine sahiptir diyebiliriz.

Almış oldugunuz adiyaman çelikhan sarma tütünü, teneke kutuda satılanlardan ise, vakumlanarak kapatılmıştır. Kutuyu açmadığınız sürece uzun yıllar saklayabilirsiniz, ancak kutu açılınca vakum bozulur. Teneke kutular düzgün kapandığında, nemi, plastik poşetli tütünlere göre daha iyi muhafaza eder. Ancak açılan tütün zaman ile kaçınılmaz olarak kuruyacaktır. Fikir vermek gerekirse, kapağı açık bırakılan tütün 3-5 gün içinde kurumuş, 1 hafta sonrasında ise tüm nemini yitirmiş, “takır takır” hale gelmiş olur.  Kapalı bir teneke-plastik kapta ise bu süre tahmini 1.5-2 aydır.

yöntem1: Tütünü, cam kavanozlarda saklayabilirsiniz. Herhangi bir cam kavanoz işinizi görecektir, çoğunun kapağı vakumludur.  Tütünün kuruduğu zamanda kolayca, nemledirebilirsiniz. Nemlendirmek içinde kesinlikle su ile nemlendirmeyın  meyva kabugu koyuna, nem içeride dağılacaktır ve 1-2 günde tütün kendini toparlayacaktır. Popüler olarak dilden dile dolaşan diğer bir yöntem ise, kuruyan tütüne portakal, mandalina vb. kabuğu atmaktır. Bu yöntem de gayet yaratıcı ve işe yarayan bir çözümdür. Kapalı kap içerisinde 1-2 günde, kuru tütün bu kabuklardaki nemi çekecektir.size gönderiilen adıyaman poşeti içinde de muhafaza edebilrsiniz

 

 

Site istatistikleri Online 918 Bugün 1363 Bu Ay : 78151 Bu Yıl : 490699 Toplam : 2759460

toplist