Adıyaman Tütünü adıyaman tütünü

                                                                                            ADIYAMAN TÜTÜNÜ

 

        Adıyaman tutunu nedir? bügünkü yazımda siz degerli müşterilerime ve tütün içenlere son zamanlarda adından da sıkça söz ettiren adıyaman çelikhan tütününde bahs edeceğim aslında adıyaman tütünü ve çelikhan tütününü farklı başlıklar adı altında inceleyecegiz neden mi çünkü adiyaman tütünün farklıdır çelikhan tütünü farklıdır evet bununla beraber diğer yörenin tütünlerini de kısaaca degınecegim tabi onları da zaman genel başlıklar adı altında degerlendıreceğiz bitlis tütünü ,muş tütünü,mutki tütünü ,drum tütünleri,marla ve eyma tütünleri,hakkari tütünü...vs hepsine deginecegim sevgili arkadslar tütün nedir ,tütün nerede yetişir,tütün sizlerin eline ulasana kadar hangi asamalardan gecer bunların hepsine ayrı ayrı degineceğiz.adıayaman tütünü mü iyi çelikhan tütünü mü yoksa bu iki tütün aynı mı hyoksa farklı mı çelikhan neresi bitlis tütünün özellikleeri nelerdir içimi nasıldır siz degerli mişterilerimin en çok merak ettıgı konular olup bunların hepsini sizlere açıklayacağim.

Adıyaman tütünü adıyaman merkeze baglı köylerde üretilen tütündür,çelikhan tütünü ise adıyamanın ilçesi olan çelikhan ve onlara baglı köylerde üretilen tütündür.tütün toptancıları ya adıyaman tütününü alırlar veya çelikhan tütününü alırlar .çelikhan tütünü adıyaman tütününe göre daha maliyetlidir .fakat içimi daha güzeldir en güzel sarmalık tütünler çelişkhan tütününden olusur.diyarbakır tütünü ise adıyamandan götürülen tohumlar ekilerek üretilir

ADIYAMAN TÜTÜNÜ

Türkiye’nin hemen her il ve ilçesinde tütün satışı yapan dükkanları görmek mümkün. Sigara fiyatlarına son yıllarda yapılan üstüste zamlar  sonrası insanlar çok daha ekonomik bir yol olan açık tütün tüketimine ağırlık verdiler. Talebin artışıyla birlikte piyasada açık tütün satan yerlerinde sayısı arttı.

Peki kaliteli tütün almanın yolu nedir ? Tütün alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Öncelikle içimi sert mi , yoksa hafif mi tütün istiyorsunuz ? Bunun ayrımı tütünün rengine bakarak anlaşılabilir. Tütün kahverengi – kırmızıya döndükçe içimi sertleşir. Yine sarı tonlar genellikle hafif içimli tütünlerdir. Fakat sarı renkteki tütünlerde en çok dikkat etmeniz gereken kükürtlü tütünden uzak durmaktır. Dürüst çalışmayan satıcılar vakti geçmiş olan tütünlere çeşitli kimyasal karışımlar hazırlayarak uygulama yapıp tütünü sarı rengine geri dönüştürmektedir. Bu yol bizim asla ve asla tercih etmediğimiz ve uzak durduğumuz bir yöntemdir. Bu yöntem dürüst çalışan tütün satıcıların ısrarla uzak durduğu bir çeşit aldatmacadır. Bunu anlamak için avucunuza bir avuç tütün alarak iyice koklayın. Tütün harici keskin , hafif yakıcı bir koku geliyorsa o tütün ilaçlıdır. Yine tütün aşırı sarı renkteyse o tütünden uzak durmanız tavsiyemizdir. Bu tarz konulardan uzak durmanın en kolay yolu ise bildiğiniz yerden tütün almaktır.

Yine tütün alırken tütünü avucunuza alın ve ovuşturun. Eğer sertleşmiş , aşırı şekilde topraklaşmışsa o tütün büyük ihtimalle vakti geçmiş bir tütündür.

Tüm bu konuları kafanıza takmak istemiyorsanız bizi arayın. Size istediğiniz içimde tütünü kargoya verelim. Bittiğinde aynı içimde tütün bulma imkanınız bizde…

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

Site istatistikleri Online 267 Bugün 2188 Bu Ay : 27425 Bu Yıl : 635154 Toplam : 3730962