Milletvekili Tutdere, barajları ve tütünü gündeme taşıdı adıyaman tütünü

        

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, ziraat ve Orman Bakanlığı 2020 bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantılarında söz alarak tarım ve Orman Bakanı Bakan Bekir Pakdemirli'ye, GAP için topraklarını veren Adıyaman'ın barajın yanında susuz ziraat yapmak zorunda kalmış olduğunu hatırlattı.

Tütün de ise ihtiyaç duyulan yasal düzenlemenin hayata geçmediğini belirterek, bakanlık üzerinde Philip Morris benzer biçimde büyük şirketlerin oluşturduğu bir baskı olduğundan mi yasal düzenlemelerin yapılmadığını soran Milletvekili Tutdere, 'Uluslararası piyasalarda Türkiye'nin gerçekten en önemli marka kıymeti olan bir ürün ancak

Adıyaman tütünü

ile ilgili bakanlığınızın şu andaki sunum kitapçığında tek bir kelime yok' dedi.

2002 senesinde 405 bin olan tütün üreticisi sayısının, 2018 senesinde 56 bine düşmüş olduğunu belirten Tutdere, 'Üretici sayısındaki gerileme yüzde 86 oranında. Ürün bazında 2002'de 159 bin 521 ton olan tütün, 2018 senesinde 82 bin 500 tona düştü. Dolayısıyla hükumetimizin tütüne ve tütüncüye bakışı aslına bakarsak bu rakamlarla ortaya çıkmaktadır. Tek başına içim özelliğine haiz tütün için bakanlıkça yapılması ihtiyaç duyulan yasal düzenlemelerinin yapılmadı. Bugüne kadar GAP kapsamındaki barajlar, sulama sistemlerinin hiç biri yapılamamıştır. İnşaatlarına başlananlarda da ödenek yetersizliği sebebiyle işler durma noktasına gelmiştir. Koçali Barajı, Gömükan Barajı, Çetintepe Barajı için artık gerekli ödeneğin bu yıl gönderilmesini bekliyoruz' şeklinde konuştu.

Türkiye'de tütünün durumundan birazcık bahsetmek istiyorum. Siz de takdir edersiniz ki Adıyaman tütünü veya diğer adı ile çelikhan tütünü, uluslararası piyasalarda Türkiye'nin gerçekten en önemli marka kıymeti olan bir ürün ancak tütünle ilgili bakanlığınızın şu andaki sunum kitapçığında tek bir kelime yok. Türkiye'de, özellikle AK PARTİ iktidarı döneminde tütün üretiminde ciddi anlamda sıkıntılar var, tütün kan ağlıyor.

Sözleşmeli tütünde konum buyken bir de sözleşme dışı, özellikle Türkiye'de sarmalık tütün problemi var. Özellikle Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Hakkâri, Hatay ve Muş'ta geleneksel anlamda üretimi, satış ve pazarlaması yapılan bir tütün var, tek başına içim özelliğine haiz bu tütün. Bu tütünle ilgili 2017 İkinci Yasama senesinde ciddi bir yasal düzenleme yapıldı, tek başına içim özelliğine sahip olan çelikhan tütünü merkezlerinin belirlenmesi, üretici kooperatifleri eliyle bunların satılmasının, pazarlanmasının önü açıldı. Ancak bu yasal çalışmaya paralel olarak özellikle sizin bakanlığınız tarafından bugüne kadar herhangi bir çalışmanın yapılmadığını görmekteyiz. GAP 1985'te başlayıp 2005 senesinde bitirilmesi öngörülen bir projeydi ancak bugüne dek GAP mevzusunda da kâfi çalışmaların yapılmadığını görmekteyiz. Seçim bölgem olan Adıyaman, etrafı sularla çevrili bir yarımada konumunda ancak suyun kenarında kuru tarım yapılmaktadır. Bugüne kadar GAP kapsamındaki barajlar, sulama sistemlerinin hiçbirinin yapılamamıştır. İnşaatlarına başlananlarda da ödenek yetersizliği nedeniyle işler durma noktasına gelmiştir. Buradan ben açıkça sizlere Adıyaman adına çağrıda bulunuyorum, Koçali Barajı, Gömükan Barajı, Çetintepe Barajı için artık lüzumlu ödeneğin bu yıl gönderilmesini bekliyoruz' diye konuştu.

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

Site istatistikleri Online 318 Bugün 810 Bu Ay : 39324 Bu Yıl : 559371 Toplam : 3655179