TÜTÜN POLİTİKALARIMIZ adıyaman tütünü

        

   TÜTÜN POLİTİKALARIMIZ

Dünya geneli tütün tüketiminde ön sıralarda yer alan Türkiye, kendi kendine yetebilen nadir ülkeler listesinde yer alan barındırdığı mevsimsel farklılıklar nedeni ile her türlüden ve kaliteden tütün yetiştirebilen nadir ülkelerden biridir.  İzmir Tütünü, Tokat Tütünü, Batman Tütünü, Bitlis Tütünü, Hatay Tütünü olan işlenerek içimi olabilen ve hazır sigaralarda kullanılan nadir bulunan tütünler arasındadır. Ayrıca Adıyaman ilinde de kıyılarak direk içimi olan Adıyaman tütünü gibi kaliteyi bağrında taşımaktadır.

Ama gel gör ki ne yazık ki uluslararası şirketlerin ülkemizdeki tütünlere karşı uyguladığı politikalara karşı sesiz kalarak yerli üretimi ve yerli tüketimi bitirme noktasına gelmiş durumdayız.

Hepimizin bildiği gibi Türkiye, bölgesinde yer alan ülkelere nazaran yaprak tütün üretiminde en büyük paya sahiptir. Ve bunun yanında sigara üreten firmalar için tüketimi oldukça yaygın olan dünyada görülmemiş en cazip sektöre sahip bir ülkedir.

Ne yazık ki tütün üretiminde yıllık üretim oranına bakıldığında bu oranın giderek azaldığı ve tütünden geçim sağlayan ve istihdam olarak işsizliği azaltmasında büyük rol oynayan bu tarım ürünü ne yazık ki ülke politikası sebebi ile giderek azaltmaya başlamıştır. Ve işsizlik rakamları giderek artması sebebi ile bu politikanın yanlışlığını gözler önüne sermektedir.

Günümüzde tekel tütünlerine uygulanan bu politikalar ne yazıktır ki Adıyaman ilinde ve ilçelerinde yetiştirilen Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü içinde ara ara yasaklanması veya üretimi serbest fakat satışı yasak olarak lanse edilmesi başlı başına Adıyaman ili için sorun teşkil etmektedir. Hem ithal edilen sigara ürünlerinin azalmasında hem de yerli tüketim açısından milli servetin ülke topraklarında kalması açısında önem arz etmektedir.

Ayrıca Adıyamanlı tütün üreticileri için büyük bir önem arz eden bu ürün 600 bin nüfusa sahip bir il olan güneydoğunun küçük ili olan kadim kent Adıyaman için neredeyse deyim yerinde ise nüfusunun %40 en azı tütün üretiminden doğrudan veya dolaylı geçim sağlamaktadır. Ayrıca günümüzde artan tütün satıcıları için bunu diğer illerde satışını yapıp ekmeğini kazanan birçok insan da bu orana dâhil edildiğinde tahmini en az 2 milyon insan tütün ekimi, satışı ve ticareti ile geçimini sağlamaktadır.

Bundan dolayı dile getirmemizdeki en büyük neden ülke olarak yerli üretim ve yerli tüketim kampanyası sebebi ile değer verip teşvik etmek gerekir diye düşünüyoruz. Eğer tütün üretimi zararlı bir ürün olarak görülmesi gerekiyorsa Amerika şirketleri dünya piyasasında söz sahibi Küba’da tütün ile anılmaktadır.

Eğer tütün üretiminde terör destekleyen kim varsa kimin bir kum tanesi büyüklüğünde desteği varsa gerekli her türlü işlem yapılsın bu konuda sayın içişleri bakanın söylediklerinin arkasında durduğumuzu buradan beyan ediyoruz. Ama kurunun yanında yaşın yanmasına da müsaade edilmemesi gerektiğini buradan sizlerin katkısı ile dile getiriyoruz.

 

ADIYAMAN TÜTÜNÜCLER DERNEĞİ

 

Tavsiye Yazımız: Tütünü Tütüncüler derneğinde almanın avantajları

 

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

Site istatistikleri Online 322 Bugün 772 Bu Ay : 39286 Bu Yıl : 559333 Toplam : 3655141