TÜTÜNÜME DOKUNMA adıyaman tütünü

        

Türkiye geneli Duman operasyonu adı altında Açık tütün daha doğrusu Adıyaman ilinde yetişen Adıyaman tütünü satışı yapan Tütüncü dükkanlarına baskın düzenlenmiştir. Türkiye geneli bir çok ilde olduğu gibi Adıyaman ili de baskınlarda merkezde tütün dükkanlarına baskın düzenlendi. İstanbul, İzmir, Antlaya, Ankara, Aydın gibi büyük bir çok ilde baskınlar düzenlenerek tütün dükkanlarında Adıyaman tütünü ve sarılmış haldeki sigara paketlerine el konuldu.

Kadir gecesinden çıktıktan bayram arife’sine girdiğimiz şu günlerde yapılan bu operasyon sonucu bir çok tütüncü dükkanına baskınlar düzenlenmesi hem tütün üreticilerini hem de bir çok tütün satıcını bayrama buruk girmesine sebep oldu. Çoluk çocuğunun rıskını kaptıran helali ile birkaç kuruş kazanmak için uğraşan ve Adıyaman ilinde sabahın 4 ünde başlayarak tütün ekenler 4 ay gibi yeni doğan bir çocuk gibi her şeyini varını yoğunu buraya veren masum ve söylenen sözlere inanan bu kadar insanın ahını almak artık Gerisini Allah’a havale ediyoruz.

Hiç kimse yüz kızarıcı suç işlemedi ve helali ile tütün satıyor eğer tütün yasak ise ekiminden başlayarak yasaklanmalı ki insanlar da ona göre bir işine baksın gerçi Adıyaman şartlarında ne yapabilecek garibim tarımla uğraşan tütün emekçisi ayrıca dükkanlarda sabahın erken saatlerinde başlayarak akşama kadar o kadar müşterinin kahrını çeken ve üç kuruş için bütün gün dükkanında kalan ayrıca Adıyaman ilinde bazen üç kuruş için 3 kağıtcılara parasını bile kaptıran(maalesef durum bu) bu insanların bayram arifesinde böyle yapılması biz de artık herkesin vicdanına bırakıyoruz. Özellikle yetkililerimize…

adıyaman tütünü tütünümüe dokunma

Ayrıca Çelikhan tütünü veya Adıyaman tütünü önemi

1) İlk olarak günde bir paket sigara kullanan bir bireyin en düşük aylık sigara maliyeti 240 tl iken 
1 kg kıyılmış tütünün maliyeti 90 Tl olmakla beraber sigaradan kurtulamayan ülke insanımıza 200tl tasarruf sağlamaktadır.

2) Milli üretim ve milli tüketimin önemi katar krizi ile birlikte kendini daha da göstermiş iken ülkemizin tütün piyasasında uluslararası yabancı kuruluşların elinde olması sebebi ile yerli Adıyaman tütünü tüketimi önemini korumaktadır.

3) Adıyaman öncelikli olmak üzere şuan 81 ilde toplam 3000 tütün satış dükkanı bunları ailesini de hesaba kattığımızda toplamda en az 200 bin insanın geçim kaynağı olması.

4) Kendine has içimi kokusu ve tadı ile ayrı bir kültürel bir değer olması.

5) Vergilendirilerek üretimin denetlenmesi ve devletin gelir kaybının engellenmesi gerekiyor ama bunun için de yasal düzenleme şart

Milli bir Ekonomi için TÜTÜNÜME DOKUNMA

 

 

 

İşte duman operasyonu bilançosu ekipler tablacı, “tütüncü” ve “tobacco shop” gibi isimleri taşıyan 5 bin civarında iş yerine 15 bin personelin katılımı ile gerçekleştirdikleri arama ve denetim gerçekleştirdi. 2 bin 900 kişi hakkında adli ve idari işlem yapıldığı ve bunların içinden 364 kişi gözaltına alındığı bilinmektedir. Toplamda ise 9,6 milyon lira idari para cezası verildiği edinilen bilgiler arasında.

Akşam saatlerinde biten operasyon sonucu

 

605 bin paket kaçak sigara,

46 bin kaçak puro

11 milyon içi tütün doldurulmuş makaron

40 ton Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü

31 bin paket nargile ve pipo tütünü

19 bin elektronik sigara ve likidi

23 bin sigara sarma makinesi

 

 

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

Site istatistikleri Online 209 Bugün 413 Bu Ay : 47520 Bu Yıl : 567567 Toplam : 3663375