Tütün yasağı 2017 adıyaman tütünü

       Tütün yasağı 2017

Hepinizin bildiği üzere eylül-ekim ayları itibari ile yeni torba yasa tasarısı ile birlikte kıyılmış açık tütün, sarmalık tütün, Adıyaman tütünü veya Çelikhan tütünü dediğimiz tütünler ile ilgili yeni düzenleme ve yeni yasaklar gelmeye başladı.

Bu konuda 2 Ekim günü Adıyaman’da başlayan miting ile yasa tasarısı tekrar görüşmek üzere komisyona geri gönderildi. Bu konuda neler yaşandığını merak ediyorsanız

Tütün yasağı 2017

 adıyaman tütünü yasaklandı mı

Adlı yazımızı okuyabilir ve neler yaşandığını görebilirsiniz.

Buyrun teker teker yasada neler var neler değişiyor ve kimi ne kadar etkileyecek görelim

Tütün Yasağı 2017 yasa tasarı ile ilgili;

Tütün yasağı 2017

Tütün üretimi nasıl olacak

Tütün üretimi ilk tasarıda açık artırma sistemi kaldırılıp, tütün üretimi sadece sözleşmeli olarak yapılması planlanıyordu fakat gelen tepkiler ile artık üretimi tamamen serbest olup yine açık artırma usulü ile satışı yapılabilecektir. Yani Adıyaman tütünü üreticileri artık tütünlerini sadece yetkili şirketlere kim daha yüksek verirse satabilecek. Fakat şuan ki durumdan farklı olarak şirketlerin aldığı fiyat belli olduğundan dolayı bu konuda nasıl bir düzeltme gelir mi gelmez mi bilinmez.

 

                Sözleşmeli tütün üretiminde tütün alıcısına satmayıp başka yollardan satmasında idari para cezası vardı. Bununla ilgili Cuma günü yeniden komisyonda görüşmeler başlayacak bu konuda nasıl bir değişiklik olur mu bilinmez.

Makaron veya Sigara Kağıdı Sigara Filitresi

Makaron dediğimiz veya sigara filitresi dediğimiz kâğıtlara ticari amaçla Adıyaman tütünü veya TPDAK bandrollü tütün olsa dahi doldurulması, satılması, bulundurulması ve nakledilmesi bile yasaklanacak. Bu işlemleri yapanlara 3 ile 5 yıl arası hapis cezası verilecek.

Tütün mamülleri üretmek

Ayrıca farklı tütün üretimi ve satışı için belli bir kota konulacak ve bu işlemleri gerçekleştirmek isteyenlere yeni ve ileri teknoloji ile tesisler istenecektir.

 

Yasal düzenlemelere aykırı tütün üretimi yapanlara 5 bin ila 20 bin liraya kadar idari para cezası verilebilecek. Kendi tüketimi için bile 50 kğ saklı kalmak kaydı ile bulundurabilecek fakat sarmalık tütün üreten ile satan, satışa arz eden nakleden veya bulunduranlara 5 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verilebilecektir.

 

                Ayrıca tütünü işleyip tekrar ihraç etmek üzere tütün işleme fabrikaları tütün ithalatı gerçekleştirebilecektir.

 

 

 

 

 

 

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

Site istatistikleri Online 264 Bugün 2132 Bu Ay : 27369 Bu Yıl : 635098 Toplam : 3730906